دوختنیها | اولین مرجع تخصصی آموزش خیاطی

تبلیغات در دوختنیها

آموزش رسم الگوی آستین( به روش گرلاوین)

08 مرداد 1395

در این آموزش می آموزیم که چگونه الگوی یک آستین را رسم کنیم،این آموزش همراه با الگو است.در ادامه با دوختنیها برای یادگیری این آموزش همراه باشید...

 

اندازه های لازم برای الگوی آستین :

سرشانه  13 سانتی متر

دور بازو 30 سانتی متر

بلندی آستین از سرشانه تا آرنج 40 سانتی متر

بلندی آستین از سرشانه تا مچ  62 سانتی متر

اضافات آستین(نرمال) :

دور بازو در لباس به علاوه 4 سانتی متر

در کت به علاوه 6 سانتی متر

در پالتو و مانتو به علاوه 8 تا 10 سانتی متر

 

 

 

کادر آستین

 

یک خط صاف بالای کاغذ با فاصله رسم می کنیم و روی این خط به اندازه    دور بازو به اضافه 2 سانتی متر جدا کرده به نام (الف – ب) یعنی : 17=2+15=30:2  ( الف – ب ) را نصف کرده نقطه (د) به دست می آید . از نقاط (الف – ب – د ) سه خط موازی به پایین رسم می کنیم . در سمت راست از نقطه (الف) به اندازه (الف – د) پایین می آییم ، نقطه (ج) به دست می آید . از نقطه (د) هم همین اندازه را پایین آمده نقطه (ت) به دست می آید . نقاط ( ت – ج) را به هم وصل می کنیم ، وسط خط (الف – ج) را پیدا کرده نقطه (ن) را علامت می گذاریم . از نقطه (ت) 1/5 سانتی متر به اندازه ای که از زیر بغل در بالاتنه برای لباس کردن الگوی اولیه اضافه کرده ایم پایین می آییم . نقطه (پ) به دست می آید. از نقطه (ب) در سمت چپ کادر هم 2 سانتی متر پایین آمده  نقطه (ش) از خط وسط کادر  از نقطه (د) به اندازه   دور بازو بالا رفته نقطه (س) به دست می آید . نقاط (ش) (س) (ن) (پ) را به هم وصل می کنیم . خط (س – ش) را سه قسمت کرده   آن را از نقطه (س) علامت می گذاریم ، نقطه (ظ) به دست می آید. از این نقطه یک سانتی متر بالا رفته و نقاط (س – ش) را به صورت هلالی که از 1 سانتی متر نقطه (ظ) بگذرد به هم دیگر وصل می کنیم . خط (س – ن) را هم سه قسمت کرده  آن را از نقطه (س) به نقطه (ن) وصل می کنیم. به طوری که از 1/5 سانتی سانتی متر علامت گذاشته شده بگذرد. خط ( ن – پ) را هم سه قسمت کرده  آن را از نقطه (پ) علامت می گذاریم، نقطه (ع) به دست می آید. از این نقطه 1/5 سانتی متر پایین آمده هلالی از 0(پ) به (ن) وصل می کنیم ،به طوری که از نقطه 1/5 سانتی متر علامت گذاشته شده بگذرد. خط (پ – ش) را سه قسمت کرده  آن را از نقطه (پ) علامت می گذاریم نقطه (غ) به دست می آید . از نقطه (غ) یک سانتی متر پایین آمده و از (پ) به (ش) هلال می کنیم . به طوری که از یک سانتی متری علامت گذاشته شده بگذرد. اندازه سرشانه را از نقطه (س) می گذاریم و تا خط آرنج و مچ را در خط وسط امتداد می دهیم. نقاط (ک) در خط آرنج(گ) در خط مچ به دست می آید. دو خط افقی آرنج و مچ را به دو طرف خط موازی کادر وصل می کنیم. (مطابق شکل زیر)

 

الگوی آستین

 

برای تکمیل کردن الگو در قسمت پایین آستین می توانیم در امتداد نقاط (ن – ش) نقاط (ل – م) را علامت گذاشته و از هر کدام دو سانتی متر داخل شده و نقاط (ر – ز) را به دست آوریم که این دو نقطه را نیز به نقاط (ن – ش) وصل کرده و سپس برای قسمت جلو آستین نقاط (ن – ر) را تا کرده و نقاط (ن – پ – گ – ر) را رولت می کنیم. برای قسمت پشت آستین نقاط (ش – ز) را تا کرده ،نقاط(ش – پ – گ – ز) را رولت می کنیم. (مطابق شکل زیر)

 

 

الگوی آستین

 

 امیدواریم از این آموزش نهایت استفاده را برده باشید.

 

  شما میتوانید با عضویت در وب سایت دوختنیها نظرات خود را در مورد مطالب بنویسید و آموزش های درخواستی خود را با ما مطرح کنید . 

 

 

برای ارسال نظر وارد سایت شده یا عضو شوید

دوختنیها

اولین مرجع تخصصی آموزش خیاطی

دوختنیها را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید